sobota, 9 czerwca 2012

Jak poruszać się rowerem po ulicach Warszawy

     Jadąc ostatnio rowerem po ulicy Żwirki i Wigury zauważyłem że jeden z pasów został przerobiony na czas Mistrzostw Euro na pas dla autobusów. Jadąc po bus-pasie zastanawiałem się czy nie powinienem jechać po pasie dla samochodów, czy nie blokuje jadącego za mną autobusu? Po powrocie zacząłem przeszukiwać internet z nadzieją że odnajdę łatwą odpowiedz. Niestety. Większość artykułów jakie znalazłem nie była precyzyjna, zawierała głównie przeklejone zasady z kodeksu ruchu, który nie jest łatwy do przyswojenia.
     Zachęciło mnie to do opisania ogólnych zasad ruchu dla rowerzystów po ulicach. Jak już wspomiałem w jednym z moich wcześniejszych wpisów, po Warszawie nie sposób jest poruszać się tylko po ścieżkach rowerowych ponieważ są one niepełne, urywają się w najmniej oczekiwanych momentach.


Najważniejsza zasada poruszania się rowerem po jezdni:

Kierujący rowerem jest zobowiązany do przestrzegania zasad ruchu. Musi stosować się do wszystkich znaków drogowych oraz sygnalizacji świetlnej.

Ubiór na rowerze:

 1. Ubiór na rower powinien przede wszystkim zapewniać nam wygodę w czasie jazdy oraz ułatwiać widzenie nas przez innych uczestników ruchu drogowego,
 2. Zawsze powinno się jeździć w kaskach chroniących przed urazem głowy w czasie wypadku,
 3. Ubranie powinno przylegać do ciała, tak aby nie wkręciło się w szprychy roweru,
 4. Dobrym pomysłem jest stosowanie odblaskowych opasek.

Wyposażenie roweru:

 1. Rower powinien być wyposażony w odblaskowe elementy np. odblaski na szprychach.
 2. Z przodu roweru musi znajdować się zapalone światło pozycyjne w kolorze białym, natomiast z tyłu w  kolorze czerwonym.

Poruszanie się rowerem po mieście:

W mieście wyróżniamy trzy typy dróg:
 • jezdnię
 • chodnik dla pieszych
 • drogę rowerową
Rowerem poruszać się możemy po wszystkich z zachowaniem pewnych zasad. Po chodniku dla pieszych rowerem można jeździć tylko gdy:
 • Warunki atmosferyczne są niekorzystne dla rowerzysty np. pada deszcz,
 • Na drodze ograniczenie szybkości przekracza 60km/h.
Po drogach rowerowych poruszamy się zawsze gdy mamy taką możliwość z zachowaniem zasad ruchu. Droga rowerowa zazwyczaj znajduje się w pewnej odległości od jezdni. Droga rowerowa oddzielona jest ciągłą linią od chodnika dla pieszych, jeśli nie występuje jako oddzielna przestrzeń. Jeśli droga rowerowa jest wspólna dla pieszych i rowerów będzie oznaczona takim znakiem:

Poruszając się po tak oznaczonej drodze obowiązuje zachowanie szczególnej ostrożności. Pierwszeństwo ma pieszy, zwłaszcza dzieci, osoby starsze oraz osoby niepełnosprawne. Trzeba być przygotowanym na zwolnienie, a w szczególnych przypadkach na całkowite zatrzymanie roweru.

Podczas poruszania się po jezdni należy:

 • trzymać się możliwie jak najbliżej prawej strony ulicy,
 • każdą zmianę pasa, wymijanie czy skręcanie sygnalizujemy, w widoczny sposób, innym uczestnikom ruchu, przed wcześniejszym upewnieniu się że znajdujemy się w bezpiecznej odległości od innych pojazdów,
 • jeśli to możliwe korzystamy ze śluz dla rowerzystów znajdujących się przed światłami, ułatwiającymi ruszanie.
Jeśli na jezdni występuje bus-pas możemy się po nim poruszać z zachowaniem wyżej wymienionych zasad. Należy uważać aby nie blokować autobusów i taksówek. Zabronione jest poruszanie się po pasie dla autobusów na autostradzie.

Ogólne zasady bezpieczeństwa:

 1. Poruszając sie po ulicy rowerzysta powinien trzymać obie ręce na kierownicy, a nogi na pedałach,
 2. Jazda rowerem nie powinna być uprawiana przez więcej niż dwie osoby jadące obok siebie. Jeśli droga jest wąska rowerzyści powinni jechać jeden za drugim. Również ta zasada jest stosowana w czasie skrętów,
 3. Rowerzysta powinien uważnie oglądać drogę którą jedzie aby zapobiec nagłych manewrów w celu ominięcia przeszkody,
 4. Jeśli poruszamy się po chodniku dla pieszych należy pieszych poinformować o swojej obecności dzwonkiem lub w inny sposób.

W przyszłości mam plan aby napisać oddzielne zasady dla poruszania się po każdym z tych typów dróg.
1 komentarz:

 1. O! Czegoś takiego szukałem :) Część 2 też dużo wyjaśnia. Fajne podstawy do poznania przed pierwszym wyruszeniem na jazdę po ulicy.
  Mam jedno pytanko, czy jak jadę ulicą, mam skrzyżowanie (chcę skręcić w lewo) i prostopadle przecinam ścieżke rowerową. Jak na nią wjechać? Od prawej strony na chodnik i wtedy przejechać przez ulice ścieżką rowerową? Bo bez sensu byłoby jakbym mógł odrazu wjechać na lewy pas i skręcić na ścieżke rowerową.

  OdpowiedzUsuń